Nopea toimitus joka päivä 5,99 €, yli 100 € tilaus ilman toimituskuluja.
| Yleisarvosana | (4 arvostelua) |
Pehmeä ja kevyt alpakkalanka monipuolisiin neuleisiin
DROPS Puna on 100 % superfine-alpakasta valmistettu pehmeä ja kevyt lanka, joka tuntuu miellyttävältä ihoa vasten. Se sopii hyvin kaikenlaisiin neule- ja virkkaustöihin, joissa halutaan lämmin mutta kevyt lopputulos.
Lanka on 4-säikeinen ja valmistettu käsittelemättömästä kuidusta, mikä korostaa alpakan luonnollisia ominaisuuksia. Neulepinnasta tulee tasainen ja kauniisti laskeutuva, ja työ säilyttää hyvin muotonsa käytössä.
Puna on ylellinen mutta monikäyttöinen lanka, joka toimii hyvin sekä yksinkertaisissa että kuvioneuleissa. Se kuuluu lankaryhmään B ja sopii hyvin yhteen esimerkiksi muiden vastaavien DK-vahvuisten lankojen kanssa.
Materiaali: 100 % alpakka
Kerä/juoksevuus: 50 g = n. 110 m
Puikot: 4 mm
Neuletiheys: 21 s x 28 krs = 10 x 10 cm
Lankaryhmä: B (20–22 silmukkaa) / 8 ply / DK / worsted
Hoito-ohje: käsinpesu kylmässä vedessä max 30 °C, tasokuivaus, voidaan huovuttaa
Valmistettu: Peru
| Yleisarvosana | ☆☆☆☆☆ |
| Yleisarvosana |
Pehmeä, lämmin, laadukkaan oloinen lanka. Sopii hyvin patenttineuleeseen. Neulos on ihanan kevyt ja notkea, koska lanka on ohuehkoa suositeltuun puikkokokoon nähden. Vaikka tilaamani väri nougat on mix-väri eli värisävyn pitäisi olla elävä, lanka on hyvin tasainen väriltään.
Minkä vahvuista lanka on?verrattuna esim.Letloppiin. Haluaisin vastauksen ennenkuin tilaan. Lähinnä,jos tekisin Armi mallin Islantilaiset neuleita kirjasta.

+
+
+