
Nopea toimitus joka päivä, paketti 4,99 ja kirje 2,99 €. Yli 100 € tilaus ilman toimitusmaksua!
Yleisarvosana | 37 arvostelua) | (
Huom. Suuresta kysynnästä johtuen langan valmistajalla on tällä hetkellä vaikeuksia toimittaa kaikkia lankojen värejä. Pahoittelemme tilannetta ja pyrimme pitämään tuotetta valikoimissamme mahdollisimman laajasti.
Álafosslopi on erityisesti islantilaisneuleissa käytetty rouhea ja luonnonläheinen klassikko, ihanan paksu islantilainen villalanka. Islantilaisen villan ominaispiirteiden vuoksi tämä lanka sopii erityisen hyvin lämpimien talviasusteiden neulomiseen. Álafosslopista neulottu pusero onkin perinteinen ulkovaate langan kotimaassa Islannissa. Kauniin ulkomuodon lisäksi islantilainen villapaita on todellä lämmin, mutta kevyt ja hengittävä. Tästä paksusta langasta neulot joutuisasti uniikin unelmiesi neulepaidan, joka ilahduttaa vuodesta toiseen paitsi ominaisuuksiensa, myös kauniin ulkonäkönsä vuoksi.
Hoito-ohje:
Useimmiten villavaatteelle riittää tuuletus. Tarvittaessa käsinpesu haaleassa vedessä (30°C). Liota neuletta n. 10 min ja huuhtele sen jälkeen perusteellisesti haalealla vedellä. Puristele hellästi enimmät vedet vaatteesta. Muotoile neule hellävaraisesti mittoihinsa ja kuivaa tasolla, älä ripusta.
Materiaali: 100 % islantilainen villa
Kerä: 100 g = n. 100 m
Puikko: 6-6,5 mm
Neuletiheys: 13 s / 18 krs
Yleisarvosana |
Hintansa arvoinen lanka :)
Yleisarvosana |
Lanka on miellyttävää kutoa. Jonkin verran on vahvuudessa epätasaisuutta.
Yleisarvosana |
Kiitos ihanista langoista. Villapaita tulossa valmiiksi. Nopea toimitus. Tilaan uudestaan täältä.
Yleisarvosana |
Langat vastasivat sitä, mitä odotin. Vielä en ole ehtinyt neuloa.
Yleisarvosana |
Ihania lankoja, nopea toimitus
Yleisarvosana |
Ihanaa lankaa, teen langasta sukat tai säärystimet
Supernopea toimitus :)
Yleisarvosana |
Tuotteet on ollut hyviä ja sitä mitä olen tilannut.
Yleisarvosana |
Olen nyt tehnyt neljä paitaa tästä langasta ja kahteen on vielä langat varattuna. Tätä on tosi kiva, helppo ja nopea neuloa ja langoissa on kauniita värisävyjä. Se on täyttä villaa ja soveltuu hyvin takin korvaajaksi ulkoilussa. Myös kosteassa säässä, koska islantilaisen villan ominaisuuksiin kuuluu kosteudenkesto. Herkkähipiäiset saattavat tosin kutista (esim korkea kaulus) hieman. Itse pidän tästä kovin eikä minua tämän langan paidat kutita.