Nopea toimitus joka päivä 5,99 €. Yli 100 € tilaus ilman toimitusmaksua!

Anna-pikkuhuivi


by Meri V., 24.4.2025

Neulo helppo pikkuhuivi piristämään asuja ja lämmittämään kaulaa kevät ja kesätuulilta. Giza on pehmeää puuvillaa ja sopii villa-allergisille. Samalla tekniikalla saat huivista jatkettua niin ison kuin haluat! 

Tarvikkeet:

Giza puuvillalankaa 1 kerä.

Pyöröpuikot 3mm tai käsialan mukaan. Pituus esim. 60cm

Silmukkamerkki 2 kpl

Päättelyneula

Sakset

Huivi neulotaan tasona aina oikein.

Langankierrot neulotaan niin, että tulee reikä.

Luo löyhästi 11s.

  1. krs. Neulo ensimmäinen silmukka oikein, tee langankierto, neulo silmukkamerkkiin saakka ja tee sitä ennen langankierto, siirrä silmukkamerkki. Neulo keskimmäiset 3 oikein, siirrä toinen silmukkamerkki ja tee langankierto. Neulo niin kauan, että puikolla on yksi silmukka, tee langankierto ja neulo viimeinen silmukka oikein. Kerroksella lisääntyy siis 4 silmukkaa. Käännä työ.
  2. 1o, langankierto, neulo niin kauan että puikolla on 1 s, tee langankierto ja neulo viimeinen silmukka oikein. Kerroksella lisääntyy 2 silmukkaa.

Eli joka toisella kierroksella lisääntyy yhteensä 4 silmukkaa, 2 keskelle ja 2 reunoille ja joka toisella kierroksella lisääntyy 2 silmukkaa molemmille reunoille yhdet..

Toista kerroksia 1. ja 2.  kunnes huivi on keskeltä n. 18cm pitkä tai niin kauan, että lankaa riittää viimeisen kerroksen päättelemiseen.

Päättele silmukat löyhästi.

Anna