Malliverhon leveys n. 285 cm, korkeus n. 35 cm + reunan kääntövara 5 cm (yht. 40 cm).
Verhon leveys on suunniteltu siten, että leveys on noin 1,5 kertaa verhotangon pituus. Silloin verho laskostuu kauniisti. Voit siis muunnella verhon mittaa verhotangon mukaan.
Materiaalit:
Veera pellavaa 610 grammaa
Muut tarvikkeet:
Virkkuukoukku 5 mm (tai käsialan mukaan)
Ohje:
Virkkaa ketjusilmukoita, kunnes olet saavuttanut haluamasi pituuden (esim. 285 cm).
Virkkaa sitten vielä kolme ketjusilmukkaa (=uuden kerroksen ensimmäinen pylväs) ja tämän jälkeen 2 pylvästä aloituskerroksen ketjusilmukoihin. Virkkaa tämän kolmen pylvään "reunapylväikön" jälkeen vuorotellen * 1 ketjusilmukka, 1 pylväs *. Tee rivin lopussa taas kolme perättäistä pylvästä "reunapylväiköksi". (Huom. Jos alun ketjusilmukkarivistön jako ei osu aivan kohdilleen ja yksi ketjusilmukka jää ylimääräiseksi ketjusilmukoiden päässä, se ei haittaa, koska sen voi lopuksi purkaa pois.) Käännä työ.
Tee kolme ketjusilmukkaa (=ensimmäinen pylväs) ja sitten vielä yksi pylväs. Virkkaa sitten vuorotellen * 1 kjs, 1 pylväs*. Koukkaa pylväs aina edellisen kerroksen ketjusilmukan muodostaman kaaren alta, jolloin uusi pylväs asettuu edellisen kerroksen pylväiden väliin. Rivin lopussa virkkaa 2 pylvästä. "Reunapylväiköissä" vuorottelevat vuororivein 3 ja 2 perättäistä pylvästä, mikä napakoittaa reunaa.
Jatka virkkaamista samaan tapaan niin pitkästi, kun haluat verholle korkeutta. Lopuksi voit virkata vielä kääntövaraksi noin 5 cm tankokujaa varten.
Silitä verho ja taita verhokuja. Käsinompele verhokuja alareunasta kiinni ja höyrytä verho vielä kertaalleen ennen ikkunaan ripustamista. Mikäli teet nipsuttimilla olevan verhon, siihen ei tarvitse tehdä tankokujaa varten lisäkerroksia, vaan ompele sen sijaan verhoon rypytysnauha, jolla voit rypyttää verhon tasaisesti.
Samaan tapaan saat myös kauniit sivuverhot, kun muutat vain mittasuhteita.
Lankana voi käyttää pellava-, kala- ja puuvillalankoja, paksuus oman mieltymyksen mukaan. Ohuemmasta langasta tulee laskeutuvampi verho, ja silloin voi myös aloitusleveyden määrää laskiessa virkata hieman enemmän leveyttä kuin 1,5 kertaa verhotangon pituus.
Vinkki! Jos haluat vielä valkoisemman verhon, kuin Veera -pellavan valkoisen sävy on, voit valkaista sen kloriitilla. Laita isoon vesiastiaan vettä ja reilu loraus kloriittia. Sekoita kloriitti hyvin veteen. Laita verho likoamaan. Käännä ja painele verhoa välillä (ei paljain käsin). Kun verho näyttää toivotun väriseltä, huudo se. Pese vielä hienopesussa pesukoneessa.
Kuvien ikkunassa oleva verho on virkattu Veerasta ja valkaistu. Sylissä oleva verho on tehty 6 -säikeisestä kalalangasta ja on jo valmiiksi puhtaan valkoinen.
Ohje: Paapon somemummo
Das könnte Ihnen auch gefallen
Serpentiini -peitto
Materiaalit:
Alize superlana megafil -lankaa 16 kerää
10mm pyöröpuikot 100cm tai 120cm
Valmiin peiton koko 120x160 cm
Luo 103 silmukkaa.
Neulo aluksi 8 kerrosta aina oikeaa.
Tämän jälkeen aloitetaan pintaneule.
Peitossa toistuu neljän kerroksen mallikerta...
Kolinasuoja
Tällaisen suojan termarin päälle tarvitsee jokainen vähääkään retkeilyä harrastava! Enää ei termospullot kolise ja kolhiinnu repussa, kun tämän suloisen pehmusteen neulot termarin suojaksi.
Tarvikkeet:
Kivijalka sukkalankaa
4mm sukkapuikot
Palmikkopuikko
Kier...
Ellin kässäkopsa
Tarvikkeet:
Pamela punoskude
Kantikas laukunpohja 31 x 10 cm
keinonahkaiset laukunkahvat
Virkkuukoukku 5 mm
Parsinneula
Puuvillalankaa
15 mm puunappeja 12 kpl
Aloita virkkaamaan laukunpohjan reikiin kiinteitä silmukoita.
Virkkaa jokatoiseen reikään yks...